Co to jest HDR w fotografii?

 

HDR, czyli High Dynamic Range to szeroki zakres dynamiki. W fotografii funkcja ta umożliwia uchwycenie szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych partiach zdjęcia. Tryb polega na wykonaniu kilku ujęć obiektu i łączeniu ich najlepszych elementów ze sobą. HDR znajdziesz w wielu kompaktowych aparatach i smartfonach, gdzie jest wbudowany i nie wymaga osobnej kontroli użytkownika. Wówczas wystarczy uruchomić funkcję i wykonać zdjęcie. Jeśli korzystasz z lustrzanki z trybem HDR, możesz zdecydować o liczbie wykonywanych ujęć i różnicy w wartościach ekspozycji.

Kiedy robi się zdjęcia HDR?

Funkcję HDR w fotografii wykorzystuje się wtedy, kiedy sceneria ma taką rozpiętość tonalną, że matryca aparatu nie jest w stanie zarejestrować szczegółów w ciemnych i jasnych partiach jednocześnie. Stosuje się ją również w momencie, w którym manualne rozwiązanie – filtr połówkowy jest niewystarczający. Przykładem takiej sytuacji jest fotografowanie nocnego miasta, kiedy zależy Ci na zachowaniu jakości w przedstawieniu szczegółów oświetlonych i nieoświetlonych elementów krajobrazu. Oprócz tego, tryb HDR w fotografii przydaje się:

– podczas fotografowania wschodu lub zachodu słońca,
– w czasie robienia zdjęć po zmroku,
– fotografując wnętrza z mocnym oświetleniem padającym przez okno.

Jak robić zdjęcia HDR?

Funkcję HDR w aparacie możesz uruchomić, stosując ustawienia manualne lub korekcję ekspozycji. Ta druga opcja umożliwia wykorzystanie zalet trybu, nawet jeśli sprzęt nie ma wbudowanej tej możliwości. Przydatny będzie też program do obróbki zdjęć HDR. Potrzebny będzie statyw do unieruchomienia aparatu. Jeśli chodzi o kolejność kroków, wyjaśniamy:

  1. ustaw aparat na statywie i ustaw parametry: ISO na najniższej wartości oraz przesłonę tak, aby uzyskać pełen zakres głębi ostrości,
    2. w aparacie ustaw bracketing ekspozycji, na przykład na trzy klatki o różnicy 3EV,
    3. różnica EV zależy od intensywności zachodzącego słońca a elementami na pierwszym planie. W zależności od sytuacji będzie to 3EV różnicy, a w skrajnych przypadkach nawet do 6EV,
    4. kolejnym krokiem jest obróbka obrazu w odpowiednim programie graficznym. Najpierw zaimportuj pliki do komputera, a następnie połącz ujęcia.

Automatyczne ustawienia - ułatw sobie pracę

Jak już wspomnieliśmy, wiele urządzeń ma wbudowaną funkcję HDR w aparacie. Dotyczy to nie tylko sprzętu cyfrowego i lustrzanek, ale również smartfonów. Dlatego, jeśli planujesz wykonanie fotografii HDR, możesz znacznie ułatwić sobie pracę. Jeżeli zależy Ci na tym efekcie, podczas zakupu aparatu, zwróć uwagę na opis jego możliwości, który znajdziesz w specyfikacji produktu. Zdjęcia HDR wykorzystuje się przede wszystkim przy uwiecznianiu krajobrazów. Doceniają je zarówno profesjonalni fotografowie, jak i amatorzy-pasjonaci. Zdecydowanie warto wypróbować funkcję podczas robienia zdjęć, na przykład na wakacjach lub podczas wieczornych spacerów. Z całą pewnością spodoba Ci się uzyskany rezultat, który uwydatni wszystkie szczegóły na fotografii.

Poznaj przykładowy zakres naszych usług i przeczytaj inne wpisy blogowe:

Studio fotografii produktowej

Zdjęcia produktowe

Fotografia reklamowa

Sesje wizerunkowe

Zdjęcia do sklepów internetowych

Jak tworzyć aranżacje do zdjęć produktowych?

Co to jest focus stacking?