Czym są zdjęcia typu flatshot?

Zdjęcia typu flatshot są ujęciami z perspektywy od góry, co znajduje zastosowanie w fotografii produktowej i nie tylko. Nierzadko określa się je także jako „zdjęcia flatlay”, co oznacza rozłożenie na płasko fotografowanego obiektu. W większości przypadków są to bardzo artystyczne ujęcia, które przyciągają uwagę odbiorców, zachęcając ich tym samym do zakupu produktów. Ponadto stanowią one często dopełnienie fotografii tworzonych na jasnym tle, w tym packshotów. Dzięki temu odbiorca otrzymuje maksimum informacji na temat designu, ale także kształtu danego produktu, co z pewnością ułatwi decyzję o zakupie. Oświetlenie jest równomierne, bez cieni.

Zdjęcia flatshot odzieży
Fotografia flatshot bielizny
Zdjęcia flatshot kosmetyków
Zdjęcie flatshot odzieży sportowej
Zdjęcie flatshot kosmetyków

Jakie zastosowanie mają fotografie flatshot?

Produktowe zdjęcia flatshot chętnie wykorzystywane są przez szereg branż w różnych aranżacjach, zwłaszcza odzieżową, gdzie prezentowany jest dokładny krój ubrania. Jest to także najczęściej wykorzystywany sposób do wykonywania zdjęć dziecięcych ubrań – śpioszków, kombinezonów i wielu innych. Idealne rozwiązanie do sklepów internetowych, do prezentacji produktów.

Zdjęcia na płasko książek i pościeli

Fotografia flatshot sprawdza się przy ukazywaniu książek, zwłaszcza przez blogerów. Taki sposób wykonywania zdjęć wiąże się z licznymi aranżacjami, dla których tłem są kwiaty, kubek kawy, a nawet pościel. Profesjonalnie wykonywane zdjęcia stanowią w większości przypadków czynnik przyciągający odbiorców, co często stanowi także część szeroko zakrojonej kampanii reklamowej.

Zdjęcia kosmetyków od góry

Flatshot jest idealnym sposobem na pokazanie kosmetyków, takich jak lakiery do paznokci, szminki, cienie do powiek i kremy. Zdjęcia tego typu mogą ukazywać produkt w połączeniu z innymi elementami, tworząc spójne kompozycje.

Zdjęcia produktów z góry flatshot stosowane na landing page’ach, czy jako banery na stronach internetowych, które prezentują najnowszą ofertą, czy kolekcję odzieży.

Zdjęcia flatshot mogą być wykorzystywane do prezentacji smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Ten sposób ukazania produktu pozwala na skupienie się na jego wyglądzie i funkcjonalności.

fotografia aranżacyjna na różowym tle taśmy do biustu

Fotografia produktowa z góry jedzenia

Ponadto produktowe fotografie flatshot pozwalają zaprezentować w efektowny sposób dania, które wykorzystuje się następnie w drukowanym menu, ale także w mediach społecznościowych, aby zachęcić potencjalnych konsumentów do odwiedzenia lokalu.

Jak wykonuje się zdjęcia flatshot na płasko?

Podstawą wykonywania fotografii flatshot na płasko jest odpowiednie przygotowanie obiektów tak, aby prezentowały się nienagannie w obiektywnie aparatu. Dotyczy to zwłaszcza odzieży, która z jednej strony powinna być pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń w postaci drobinek, czy włókien tkaniny, a z drugiej powinna być dobrze wyeksponowana, co oznacza, że dobrze jest ubranie dokładnie wyprasować, a po ułożeniu na płasko dodatkowo potraktować je parownicą. Następnie konieczne jest zapewnienie warunków do wykonania zdjęć:

  • Tło odgrywa ogromną rolę w produktowej fotografii typu flatshot, ponieważ to ono eksponuje dany produkt. Najlepiej sprawdzi się jasne tło, które podkreśli kolorystykę i wzornictwo na przykład ubrania. Można także wykorzystać aranżację typu still life, ukazują dany produkt w otoczeniu elementów, które bezpośrednio kojarzą się z ich wykorzystywaniem w określony sposób. Przykładowo buty do górskiej wędrówki można zestawić z plecakiem, czy mapą, co świetnie sprawdza się w kampaniach reklamowych.
  • Odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśli design każdego produktu – powinno być równomierne i miękkie, w czym przydatne okazują się zwłaszcza softboxy.
  • Profesjonalny aparat jest niezbędny do tworzenia zdjęć produktów typu flatshot. Powinien on posiadać regulowaną przesłonę, ale także modyfikowany parametr ISO oraz czas naświetlania, jak również opcję dodania lampy błyskowej. Najlepiej sprawdzą się obiektywy o ogniskowej w zakresie 50-100 milimetrów, które pozwolą wykonać dobre zdjęcia odzieży, butów, czy innych produktów bez ich zniekształcenia.

Zdjęcia typu flatshot mają też bardzo szerokie zastosowanie, są używane również na portalach sprzedażowych, jak np. Allegro, OXL, Vinted, itd. Idealnie nadają się do wpisów blogowych, czy używania w mediach społecznościowych.

Sprawdź także nasze inne usługi: