Packshoty

Czym jest fotografia w formie packshot?

Zdjęcia packshot zrewolucjonizowały podejście do fotografii produktowej, bowiem ich jednolite tło pozwala uwidocznić wszelkie detale danego artykułu. Początkowo stosowano je głównie w magazynach i biuletynach, które jeszcze do początku lat dwutysięcznych decydowały o sukcesie sprzedażowym, ponieważ prasa stanowiła wówczas jedno z najważniejszych medium, za pomocą którego można było wypromować dany produkt.

Fotografia produktowa dekoracja domu ryba
fotografia produktowa packshot na białym tle rękawica do złuszczania wraz z opakowaniem

Obecnie zdjęcia produktowe zwane packshotami są niezwykle istotną częścią funkcjonowania sklepów internetowych, ale także działalności firm oferujących swoje produkty na popularnych platformach sprzedażowych. Tego typu fotografie możemy podzielić na kilka grup: 

• Flatlay – dany produkt fotografowany jest od góry, często w otoczeniu dodatkowych akcesoriów, co często wykorzystywane jest w tworzeniu postów na kanały social media.
• Flatshot – odnoszą się głównie do odzieży rozłożonej na płasko. W ten sposób bardzo dobrze widać krój, nierzadko także fakturę tkaniny. Stosowana przede wszystkim w butikach internetowych.
• Fotografie typu duch przykuwają uwagę swoją efektownością, bowiem do uwieczniania produktów wykorzystuje się specjalne manekiny, a poszczególne zdjęcia poddaje się specjalistycznej obróbce, przez co ubrania prezentują się tak, jakby nosił je duch.
• Zdjęcia packshot 360° znajdują szerokie zastosowanie w przypadku większości produktów sprzedawanych za pośrednictwem Internetu, ponieważ pozwalają na dowolne obracanie produktu, najczęściej w płaszczyźnie poziomej, nierzadko także pionowej.

Jak wykonuje się zdjęcia packshot?

Do tworzenia zdjęć typu packshot dobrze sprawdzają się aparaty DSLR lub bezlusterkowe, najlepiej z rozmiarami sensorów APS-C lub Full Frame. Matryce APS-C stosuje się to w większości produktów, jednak te wymagające większej szczegółowości fotografuje się z użyciem aparatu pełnoklatkowego, co pozwala przedstawić jeszcze dokładniej detale drobnych elementów, na przykład biżuterii.

Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia w zależności od tego, co w produkcie ma być najlepiej wyeksponowane. Przykładowo do ukazania faktury produktu stosuje się światło rozłożone nierównomiernie o różnym natężeniu.

Bardzo ważne jest także wierne oddanie kolorów, w czym najlepiej sprawdza się światło barwy zbliżonej do słonecznego (około 5500 K), warto jednocześnie zaplanować ustawienie wszystkich elementów tak, by uzyskać powtarzalność fotografii. W przypadku fotografii packshotowej bardzo ważny jest proces postprodukcji, który opiera się na wycinaniu tła i dobierania jego barwy (najczęściej jest to białe tło). Jednocześnie konieczne jest zadbanie o retuszowanie fotografii, ale z zachowaniem umiaru, aby klient miał poczucie, że wiernie oddają one stan produktu.

fotografia produktowa zdjęcie packshot butelka termiczna
fotografia produktowa produkt ze skóry portfel Wittchen

Fotografie typu packshot pozwalają wzbudzić zaufanie wśród kupujących

Największą zaletą zdjęć packshot jest odwzorowanie wszelkich detali, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia sukcesu sprzedażowego. Stosując ten rodzaj zdjęć, konsumenci mogą dostrzec wszelkie walory produktu, co pomaga w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu. Jednocześnie zdjęcia packshot pozwalają podkreślić charakter danego wyrobu. W przypadku minimalistycznych produktów, ale także tam, gdzie funkcjonalność ma największe znaczenie, dobrym pomysłem jest zastosowanie białego tła, z kolei te w kolorze czerni, czy granatu będą wskazywały na ich ekskluzywny charakter.

Komu zlecić wykonanie zdjęć typu packshot?

Bez wątpienia zdjęcia typu packshot są obecnie niezbędnym narzędziem funkcjonowania wielu sklepów internetowych, dlatego jest to inwestycja warta uwagi. Należy jednak zadbać o to, aby fotografie przygotowali specjaliści – zachęcamy do kontaktu z w studio, gdzie przygotujemy szybką wycenę zdjęć. Polecamy także sprawdzić nasze portfolio, gdzie packshoty zajmują istotne miejsce.

Wybierz w studio, które stworzy piękne fotografie produktowe sukienek

w studio zajmuje się między innymi fotografią produktową sukienek, zarówno na modelach, jak i w ujęciach packshot, które okazują się niezbędne, jeśli chodzi o sprzedaż produktów na platformach sprzedażowych, czy na stronach internetowych. Gwarantujemy szybką wycenę i wysoką jakość fotografii, które z pewnością przyciągną uwagę klientów.