Kompozycje w fotografii – złoty podział

 

Złoty podział zwany jest także boską proporcją lub podziałem harmonicznym, który już od starożytności zajmuje istotne miejsce w szeroko pojętej sztuce, a współcześnie także w fotografii. Warto przytoczyć tutaj złotą liczbę, która w przybliżeniu wynosi 1,618. Wynika to z proporcji matematycznej, którą najprościej wytłumaczyć podziałem odcinka na dwie części o odmiennej długości (jeden odcinek jest krótszy od drugiego), wtedy długość dłuższego odcinka jest średnią geometryczną względem długości krótszej części oraz całego odcinka obu długości.

Te skomplikowane dane mają jednak ogromne znaczenie dla kompozycji w fotografii. Świat przyrody, nawet ciało człowieka stworzone zostało według zasad złotej proporcji – specjaliści wskazują, że zastosowanie złotego podziału na zdjęciach sprawia, że są one dla odbiorców znacznie atrakcyjniejsze, dlatego warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Jak wykorzystywany jest złoty podział w fotografii?

 

Kompozycja w fotografii zgodnie ze złotą proporcją to klucz do udanego zdjęcia. Można dzięki temu określić mocne punkty kadru, które wyznaczają przecinające się linie. W ten sposób kadr podzielony jest na dziewięć pól w formie kwadratu, które na dole i na górze kadru są sobie równe i wyraźnie większe od trzech pól zlokalizowanych w środkowym pasie.

 

W centralnej siatce kadru obecny jest najmniejszy prostokąt i każdy z jego rogów, czyli miejsce przecięcia linii kadru jest tak zwanym mocnym miejscem. Dzięki temu kompozycja staje się naturalna oraz bardzo atrakcyjna dla odbiorców. Jest to dobra wskazówka zwłaszcza dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z profesjonalną fotografią, żeby zamiast centralnych ujęć wykorzystać te nieco dalej zwrócone od środka kadru. Należy jednocześnie wskazać, że nie jest to podział zbieżny z podziałem kadru na dziewięć równych pól.

Zastosowanie kompozycji według złotej proporcji w fotografii profesjonalnej

Zasada złotego podziału w kompozycji to punkt wyjścia do efektownych zdjęć, które można wykorzystać do profesjonalnej fotografii produktowej, czy nieruchomości. W drugim przypadku warto wykorzystać złotą spiralą, wpisującą się w ciąg Fibonacciego, co można porównać do zakręcającej się skorupy ślimaka. To idealne rozwiązanie do wykorzystania zwłaszcza na spiralnych klatkach schodowych, które w ten sposób będą rewelacyjnie uwiecznione. Takie fotografie umieszczone w ogłoszeniach nieruchomości z pewnością zainteresują potencjalnych kupujących, czy wynajmujących. Kompozycję według złotego podziału można wykorzystać również w fotografii produktowej – obiekty powinny być umieszczane w pobliżu centrum kadru, aby maksymalnie skupić uwagę odbiorców na produkcie. Profesjonalna fotografia produktowa, czy nieruchomości to istotna część działalności w studio, dlatego zachęcamy do kontaktu ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy wykonują zdjęcia zgodnie z zasadą złotego podziału oraz innymi wskazaniami, które pozwolą wzbudzić zainteresowanie odbiorców.

Sprawdź, czym się zajmujemy i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

Studio fotografii produktowej

Fotografia produktowa

Zdjęcia reklamowe

Fotografia produktowa elektroniki

Co to jest focus stacking?

Jak robić zdjęcia apartamentów?

Jakie zdjęcia nieruchomości do portali sprzedażowych?