Czym jest złota godzina w fotografii i jak wpływa na jakość zdjęć?

Odpowiednie światło ma kluczowe znaczenie dla dobrych zdjęć, ponieważ w ten sposób eksponowane są detale obiektu – może to być produkt, nieruchomość, ale także przepiękny krajobraz. Złota godzina jest uniwersalna dla wszystkich rejonów świata – jest to czas jednej godziny przed zachodem słońca, a także jedna godzina zaraz po wschodzie słońca.

Fotografowanie wskazują, że kluczowe jest tutaj planowanie sesji tak, aby do maksimum wykorzystać złotą godzinę. Wynika to z faktu, że nawet 10 minut w trakcie trwania złotej godziny ma istotne znaczenie dla parametrów zdjęcia.

Ponadto wpływ na to ma także to, jaka jest aktualnie pora roku, niebagatelną rolę odgrywa tutaj pogoda – zachmurzenie, czy opady deszczu istotnie wpływają na jakość zdjęć, dlatego wielu fotografów jest za pan brat z modelami pogody. Co ciekawe, istnieją także specjalne aplikacje dla fotografów, które pozwalają z wyprzedzeniem oszacować lokalne warunki dla złotej godziny. Jest to zatem ważna wskazówka w planowaniu sesji.

Dlaczego światło złotej godziny jest tak cenione przez fotografów?

Światło w złotej godzinie charakteryzuje się wieloma cechami, które wpływają na jakość zdjęć, a także to, jak są one odbierane:

  • W czasie złotej godziny światło nie pada bezpośrednio w dół ziemi, ale pod kątem, na skutek czego ulega ono rozproszeniu. W ten sposób obiekty zyskują równomierne doświetlenie, co pozwala je zaprezentować w bardzo korzystny sposób.
  • Słońce podczas złotej godziny znajduje się dosyć nisko, dlatego obserwujemy wyraźnie dłuższe cienie niż w przypadku pory wczesnopopołudniowej. W przypadku aranżowanej fotografii produktowej złota godzina pozwala dzięki takim cieniom dodać obiektom dodatkowej głębi.
  • W zakresie widma temperatury barw światła Kelvina, światło w czasie złotej godziny znajduje się w ciepłym zakresie barw, co jest bardzo pożądane między innymi w fotografii produktowej. Można dzięki temu podkreślić naturalną kolorystykę i fakturę obiektów, co ma ogromne znacznie dla ich odbioru przez konsumentów z uwagi na wysoki stopień realizmu.

Złota godzina i jej zastosowanie w różnych dziedzinach fotografii

 

 

 

Światło w złotej godzinie jest wartością dodaną dla wielu typów zdjęć. Doskonale sprawdza się między innymi w przypadku fotografii wizerunkowej i biznesowej, ponieważ miękkie, ciepłe światło sprawi, że ukazane na zdjęciach osoby będą postrzeganie znacznie korzystniej. Złota godzina odgrywa ogromną rolę dla wysokiej klasy zdjęć nieruchomości, ponieważ pozwala to doskonale wyeksponować zarówno budynki, jak i ich wnętrza. Ciepłe światło złotej godziny wykorzystywane jest również w aranżacyjnych sesjach produktowych, a także przez blogerów fotografujących recenzowane produkty.

Wykorzystaj także końcówkę złotej godziny, aby uzyskać rewelacyjne efekty na fotografiach

Złota godzina to najważniejsza pora dnia w pracy fotografa, dlatego wykorzystują oni ten krótki czas do maksimum. Ciekawe efekty pod względem jakości zdjęć można uzyskać także pod koniec złotej godziny, gdy zamienia się ona w godzinę niebieską. Wtedy niebo zmienia kolor z lekko żółtego na niebieski o coraz ciemniejszych tonach, co sprawdza się w przypadku fotografii o wysokim stopniu dynamizmu.

Zobacz, czym się zajmujemy i przeczytaj inne wpisy blogowe:

Studio fotografii produktowej

Fotografia reklamowa

Zdjęcia produktowe

Zdjęcia produktowe sukienek

Kompozycje w fotografii – złoty podział

Co to jest focus stacking?

Jakie zdjęcia nieruchomości do portali sprzedażowych?